Friday, August 9, 2013

გაკვეთილის თემა
სულხან- საბა ორბელიანის „უტკბესი და უმწარესი“
საგანი
ქართული ენა
მასწავლებელი
შრენა ხორბალაძე
სწავლების საფეხური
დაწყებითი
კლასი
ỈѴ
მოსწავლეთა რაოდენობა
14
განსაკუთრებული მიდგომების მქონე პირთა რაოდენობა
2
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგები და ინდიკატორები
Ø  მოსწავლემ შეძლოს ნაწარმოების სიუჟეტის ხაზის გაყოლა და მოვლენების თანმიმდევრობით გადმოცემა;
Ø  ძირითადი თემის, იდეის ამოცნობა;
Ø  ნაწარმოებში ასახულ ამბავსა და პერსონაჟებზე მსჯელობა.
Ø  ნაწარმოების შესახებ გამართულ დისკუსიაში მონაწილეობა.
გაკვეთილის მიზნები 
და მისაღწევი   შედეგები
Ø  განწყობის  შექმნა და ინტერესის გაღვივება.
Ø  ტექსტის გაგება-ანალიზი;
Ø  მსგავსი თემატიკის ტექსტების შედარება, ახალი მასალის დაკავშირება ნასწავლთან.
თანმიმდევრობა
A.|გამოწვევის  ფაზა| 7 წთ
 აქტივობა 1
  თამაში: მოსწავლეებს ვთხოვ, შეკრან წრე, თითო-
ეულმა მარჯვნივ მდგომს რამე ტკბილი, სასიამოვ-
ნო სიტყვა უნდა უთხრას, ხოლო მარცხნივ მდგომს
კი - მწარე, მკვახე.
 შემდეგ მოსწავლეები გამოთქვამენ აზრს, რომელი უფრო სასიამოვნოა, ტკბილი სიტყვა თუ მწარე?
აქტივობა 2
წინარე ცოდნა
რა არის იგავი, როგორი ნაწარმოებია, რომელ მეიგავეებს იცნობთ...
Ø  B.|შინაარსის  რეალიზება| 25 წთ.
აქტივობა 3
პროექტორის საშუალებით  ტექსტის პაუზებად
კითხვა  და ინდივიდუალურად  ვარაუდების სქემის შევსება.
 აქტივობა 4
 ჯგუფებად მოწყობა და კითხვაზე დაყრდნობით იგავის მთავარი აზრის ჩამოყალიბება წერილობით და წარდგენა.
აქტივობა 5
იგავის კითხვა.|ინდივიდუალურად|
C. |რეფლექსია|  13 წთ.
აქტივობა 6
●შესწავლილი იგავის  „ენით დაკოდილის“ გახსენება და ამ ორ იგავს შორის მსგავსება -განსხვავების მოძებნა   ვენის დიაგრამის გამოყენებით. |მთელ კლასთან|
●შემაჯამებელი კითხვები.
Ø  რას დაასკვნით ამ ორ იგავის შედარების შემდეგ?
Ø  რას გვასწავლი სულხან-საბა თავის იგავებით?
Ø  რას უნდა ეცადოს ადამიანი ცხოვრების მანძილზე?
●საშინაო დავალება - წერილი მეგობარს ( გამოიყე-
ნონ რაც შეიძლება ბევრი სასიამივნო, თბილი სიტყვა).

შეფასება
  გაკვეთილის ბოლოს ერთად შეფასდება გაკვეთილიც და მოსწავლეებიც.
-მოგეწონათ თუ არა გაკვეთილი?
-რა იყო ყველაზე საინტერესო?
-ვის გამოარჩევდით აქტიურობით თანაკლასელთაგან?
-თუ არის ისეთი ვინც ვერ შეძლო საკუთარი თავის წარმოჩენა ამ გაკვეთილზე? რა იყო მიზეზი?
-რას მოიმოქმედებ იმისთვის, რომ შემდგომში შეძლო ამ ხარვეზის გამოსწორება?
                                                                                                                                                                                                                                                                                
საკლასო მენეჯმენტი და საგანმანათლებლო რესურსები
სახელმძღვანელო, კალამი, რვეულები, პაუზებად დაყოფილი ტექსტი, ვარაუდების სქემა, კომპიუტერი, პროექტორი. 
კონტურული ნახატი, ფერადი ფანქრები.                                                                                                                                           

No comments:

Post a Comment